W końcu się udało! Po kilku latach wpatrywania się w internetowe relacje naszych znajomych i zazdrosnego mlaskania językiem, wreszcie dotarliśmy na Autentikfest. Postanowiliśmy ten szybki wypad wykorzystać i skoro zawitaliśmy na Morawy, pójść za ciosem i odwiedzić też jednego z naszych ulubionych tamtejszych winiarzy – Krásną horę.
Piękne Morawy
Nim opowiemy Wam o samej wizycie, to musimy dać upust naszemu zachwytowi nam Morawami. Wstyd przyznać, ale dopiero teraz spędziliśmy tutaj kilka dni (zwykle jedynie przecinaliśmy Morawy w drodze do Austrii, czy Włoch). Nie chodzi nawet o świetne wina, których jest w tym rejonie w bród i to zarówno tych bardziej autorskich, autentycznych, dzikich, ale i klasycznych. Atmosferę robią przede wszystkim niezwykle życzliwi ludzie, absolutnie niezmanierowani, przyjacielscy dla turystów, po prostu szalenie mili. Gdy do tego dodamy przepiękną naturę, pofałdowane winnice, lasy, wzgórza, śliczny Mikulov (udało się nam go „szybko” zwiedzić – dzięki Kasi i Grześkowi) – to już wiemy, że na Morawy będziemy chcieli na pewno jeszcze wrócić. Sześć godzin samochodem z Warszawy, to przecież niemal „rzut beretem”.
Piękna góra
Historia winiarstwa na Pięknej Górze, bo tak należy tłumaczyć zarówno nazwę samego producenta, jak i nazwę położonej zaraz obok 50-hektarowej winnicy, sięga czasów średniowiecza. Pierwsze nasadzenia w okolicy (w XII wieku) były dziełem cysterskich mnichów z Mikulova. Stąd też, jak opowiadał oprowadzający nas po winiarni Ondřej, na Krásnej Horze znajdziemy głównie odmiany burgundzkie, które świetnie zaadaptowały się do miejscowego terroir. Sama winnica posiada południowo-zachodnią ekspozycję, a porastający szczyt wzgórza las chroni ją przed północnymi wiatrami. Dominuje na niej lessowa gleba, ze sporym udziałem wapieni.
Pomysł na produkcję wina narodził w głowie wujka Ondřeja w 2005 roku. Dwa lata później zakupił on pierwszą parcelę, a w 2009 roku rozpoczęto budowę nowoczesnej winiarni. Rok później na rynek trafił pierwszy, jak to określił Ondřej „poważny” rocznik ich win. Obecnie rodzina posiada 5,5 hektarów na samej Pięknej Górze, oraz dwie nieco mniejsze działki w okolicznych wioskach. Od 2011 roku uprawy są prowadzone organicznie, a od 2014 roku postanowiono przejść na biodynamikę. Roczna produkcja to 50-60 tysięcy butelek.
Ondřej, który pełni rolę winemakera, podkreślał, że przykładają dużą rolę do pracy na winnicach, starając się otrzymać jak najbardziej zdrowe owoce, a dalsza winifikacja ma jedynie w niewielki sposób ingerować w tak otrzymany materiał.
Wina z Krásnej hory są dostępne w Polsce od dobrych kilku lat. Większość produkcji winiarni jest eksportowana (a w związku ze spadkiem ruchu turystycznego w Pradze, która była głównym rynkiem winnym dla Krásnej Hory w Czechach, nawet 80% produkcji trafia obecnie do innych krajów).
W związku z niewielką produkcją serie wypuszczanych win są mocno ograniczone, stąd trudno powiedzieć, które z opisywanych butelek znajdziecie obecnie w Polsce. Ale to naprawdę nieważne, bo całe portfolio jest zdecydowanie warte polecenia.
Spróbowane wina
Krásná hora Blanc de Noir Brut Nature 2018
Pomysł na produkcję win musujących miał u producenta podłoże jak najbardziej ekonomiczne. Rodzina postanowiła bowiem zaoszczędzić na francuskich szampanach, które bardzo lubią. Przez kilka pierwszy lat te butelki w ogóle nie były dostępne w sprzedaży, aż któraś z nich została zaprezentowana na degustacji i tak bardzo spodobała się uczestnikom, że postanowiono wprowadzić je do portfolio. Z roku na rok produkcja ulega więc zwiększeniu (Ondřej wspominał choćby, że dla tego celu odłożyli po raz pierwszy beczkę Chardonnay z 2019 roku).
Spróbowane wino pochodzi w 100% z Pinot Noir. Wino bazowe przez 8 miesięcy dojrzewało częściowo w beczkach, a po ponownym dodaniu drożdży spędziło na osadzie dodatkowy rok. Jest świetnie kwaskowe, bardzo orzeźwiające, ale i niepozbawione tego drożdżowego charakteru. Pachnie głównie truskawkami, poziomkami, czerwonymi porzeczkami, ale obecny jest również delikatnie chlebowym posmak. Na podniebieniu owocowe, ale i ziemiste (to cecha charakterystyczna wszystkich Pinot Noir producenta). Świetne na upał i do letnich sałatek. Bardzo dobre (90/100).
Krásná hora Pink 2018
To butelka z najnowszej linii producenta, która zawiera wina idące w delikatnie naturalistyczną stronę, trochę dłużej macerowane na skórkach, niefiltrowane i nieklarowane. W składzie znajdziemy ponownie czystego Pinot Noir, który był zbierany bardzo wcześnie (dzięki temu osiągnął zaledwie 11% alkoholu), a później kilka miesięcy dojrzewał w 500-litrowych beczkach. Jest fantastycznie świeże, rześkie, buchające znad kieliszka malinami i truskawkami. Nieskomplikowane, ale i szalenie smaczne. Bardzo dobre- (89/100).
Krásná hora La Blanca 2018
Bliźniacza etykieta to kupaż 40% Rieslinga z dodatkiem Sauvignon Blanc, Pinot Blanc, Gewurztraminera oraz Neuburgera. Mniej więcej połowa wina jest macerowana ze skórkami. Całość pachnie morelami, brzoskwiniami ale i papierówkami. Udział Rieslinga zaznacza się mocną kwasowością, a odmiany aromatyczne dodają intensywnej owocowości i wypełnienia. Dobre+ (88/100).
Krásná hora Herr Gewurztraminer 2018
Ten czysty Gewurztraminer był zbierany dość wcześnie, by zachować w nim świeżość, a następnie przez 3 tygodnie macerowano go na skórkach. W efekcie mamy w nim oczywiście charakterystyczne dla odmiany nuty przypraw i płatków róży, ale finisz jest wybitnie wytrawny, mocny, kwaskowy. Bardzo charakterne, smakowało nam najbardziej z tej trójki. Bardzo dobre+ (91/100).
Krásná hora Riesling 2018
W dalszej kolejności przeszliśmy do klasycznej linii producenta. W przypadku Rieslinga zbiory podzielono na trzy etapy, by otrzymać grona o różnym poziomie dojrzałości. Do tego 40% wina przez niezbyt długi czas macerowano na skórkach. Efekt jest świetny, bo z jednej strony całość nabrała masy, kremowości i woskowej faktury, z drugiej cały czas wybija się intensywna kwasowość odmiany. Znajdziemy też sporo moreli, słodkich jabłek, ale i cytryn, oraz delikatną słoność. Warto dać mu 2-3 lata dojrzewania, bo potencjał wydaje się być naprawdę spory. Bardzo dobre+ (91/100).
Krásná hora Sauvignon Blanc 2018
Sauvignon nie jest może zbyt popularną odmianą na Morawach, ale w dobrych rękach daje świetne efekty. Nie inaczej jest w tym przypadku. Wino jest przyjemnie zielone, pachnie trawą, szparagami, agrestem. Tutaj też miała miejsce krótka maceracja, która ponownie przełożyła się na wzmocnienie faktury wina. Kwasowość również nie odpuszcza, w posmaku wręcz wwierca się w zęby z mineralną siłą. Po prostu świetnie wykonane wino. Bardzo dobre+ (91/100).
Krásná hora Chardonnay Barrel Selection 2018
To już etykieta z wyższej linii producenta. Po roku dojrzewania w dębie, z około 15 beczek Chardonnay wybrano 2-3 najlepsze i zabutelkowano je osobno. Podoba się w nim ekspresja beczki, która choć wyczuwalna (wanilia, masło, zielone orzechy), to jednak nie dominuje nad całością, stanowi przyprawę, a nie wiodącą oś. Do tego odnajdziemy tu nuty jabłek, słodkich gruszek, ale i przyjemną pieprzność, przyprawowość. Pięknie wykonane, można odłożyć na kilka lat w celu jeszcze lepszej integracji. Znakomite- (92/100).
Krásná hora Pinot Noir 2018
Podstawowy Pinot Noir producenta to kupaż czterech różnych klonów odmiany. Całość fermentuje w otwartych kadziach, a dojrzewanie odbywa się w różnego rodzaju beczkach (mniejsze i większe, nowe i używane) przez 10 miesięcy. Jest porzeczkowo-wiśniowy, bardzo świeży, z tym wspominanym już ziemistym posmakiem, który dodaje mu życia i lubianej przez nas rustykalności. Do tego pojawiają się akcenty leśne oraz żywe, zadziorne taniny. Apetyczne, niezwykle pijalne, będzie też świetne do piersi z kaczki. Bardzo dobre+ (91/100).
Krásná hora Pinot Noir Barrel Selection 2018
Tu ponownie mamy selekcję małych beczek, a dojrzewanie jest o kilka miesięcy dłuższe niż u poprzednika. Niesamowita jest elegancja, sprawia że wino jest dostojne, majestatyczne, ale wciąż świeże i owocowe. Pachnie dojrzałymi malinami, wiśniami, żurawiną i crème de cassis. Do tego znacznie mocniejsze niż u poprzednika są tu nuty leśne, ściółkowe. Nie brakuje ani odpowiedniej kwasowości, ani tanin. Wino kompletne w swoim wyrazie. Znakomite (93/100).
Krásná hora nas zachwyciła. Piękny widok jaki rozpościerał się z miejsca, w którym degustowaliśmy podziałał na nas jak balsam na rany. Chyba nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy, jak bardzo brakowało nam wizyt u winiarzy, rozmów z nimi i degustacji. Szukajcie tych win w Polsce!