Weissburgunder Ruppertsberger 2013 – tani i dobry

By czwartek, 21 maja, 2015 2 , , , ,

DSC_0582Sięgnęliśmy po wino za 25 zł. Wielu już obstawia, czy wybór padł na butelkę z Biedronki, czy Lidla. Nic z tego. Sięgamy po wino ze specjalistycznego sklepu. Tyle, że nie z Polski. W naszym kraju, taka cena na półkach sklepów (poza wspomnianymi sieciami lub butelkami które z winem mają wspólną tylko nazwę) jest wciąż rzadkością. Za to w Niemczech w lubianej przez nas sieciówce Jacques’ Wein-Depot asortyment win w granicach 7 eur jest wciąż spory.

Bohaterem wieczoru jest Weissburgunder Ruppertsberger 2013 zakupiony w cenie 5,75 eur. Rupperstberger Weinkeller to spółdzielnia winiarska położona nieopodal miejscowości Deideshaim w Palatynacie. Dzisiaj firma zarządza 450 hektarami winorośli i posiada 80 aktywnych członków (pozostali członkowie jedynie wydzierżawiają swoje winnice). W uprawach dominuje Riesling (40%), dalej Dornfelder (16%), Portugieser (7%). Dodatkowo winiarze uprawiają trzy Pinoty (Spät, Weisser oraz Grauer), Silvanera i Müller-Thurgau.

Wino w kieliszku o słomkowym kolorze. W nosie o przeplatających się nutach ziół, dojrzałych jabłek, ananasa. W zasadzie żaden z nich się nie wybija, ale tworzą harmonijną całość. W ustach lekko kwaskowe, wyczuwamy brzoskwinię, jabłka i tym razem już silniejsze akcenty ziołowe. Finisz lekko słonawy. Wino jest czyste i krystaliczne.

Robert: Kolejna butelka z Niemiec, która choć nie wybija w mistrzostwo, to w swojej klasie cenowej jest aż nad wyraz solidna. W Polsce ze świecą byłoby szukać tak kulturalnie i czysto zrobionego wina w cenie do 25 zł. Smakowało do ryby, równie przyjemnie popijałem je solo. Ja tam nie chcę nic więcej.

Marta: Może i nie spodoba Wam się moja przymiotnikowa fanaberia, ale mi smak i zapach splatał się w kompozycję wiosennego wianka. Bardzo przyjemnie ziołowe, do gustu przypadły mi delikatne egzotyczne smaki cytrusów, słodkiego ananasa, zielonego, kwaśnego jabłka. Idealnie pasowałoby do piknikowego koszyka, letniego klimatu i dobrego, luźnego towarzystwa.


Podsumowanie:

ZaSolidność.

PrzeciwW tej cenie wstyd narzekać.

Ocena – dobre.