Krystaliczny Piont Bianco Cantina Terlano 2013 z Salute

By sobota, 28 lutego, 2015 1 , , ,

DSC_0174Dla wielu fanów wina, posiadanie kilku czy kilkunastu roczników ukochanej etykiety byłoby spełnieniem marzeń. Zapewne jednak niewiele osób może sobie na to pozwolić, choćby ze względu na potrzebną powierzchnię, którą taka kolekcja zajmuje. W znacznie bardziej komfortowej sytuacji znajdują się same winiarnie. Opowiadaliśmy już, że wizytowana przez nas Marchesi di Barolo posiada butelki z każdego rocznika począwszy od 1944 roku. Podobnie jeden z producentów z Górnej Adygi w swojej kolekcji dysponuje aż 20 tysiącami butelek z każdego rocznika począwszy od 1955 roku, a kilkoma nawet starszymi. Najstarsza z nich pochodzi z roku założenia firmy, tj. 1893 roku.

Cantina Terlano, bo o niej mowa, to jedna z najlepszych spółdzielni w Górnej Adydze. Kilka razy wspominaliśmy już, że jej model produkcji wina w tym włoskim regionie jest bardzo popularny i w przeciwieństwie do innych miejsc, znakomicie się sprawdza. Spółdzielnia zrzesza 143 producentów posiadających 163 hektary. Roczna produkcja firmy to ok. 1,2 miliona butelek z czego 70% stanowią wina białe, a pozostałe 30% czerwone.

Dzisiaj pijemy Piont Bianco Cantina Terlano 2013, dostępny w sklepie Salute w cenie 58 zł. Winogrona po ręcznym zbiorze podlegały długiej fermentacji w kontrolowanej temperaturze. Następnie wino dojrzewało na osadzie przez kilka miesięcy.

Wino o jasnym, słomkowym kolorze. W nosie nieco ascetyczne, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Wszystkiego jest w nim w sam raz. Mamy gruszkę, melona, są zioła, lekkie nuty trawiaste, a przede wszystkim krystaliczna czystość górskiego potoku. W smaku kwasowość nie jest na najwyższym poziomie, ale dzięki temu na pierwszym planie mamy kamienny i mineralny lekko słony posmak finiszu.

Robert: Mam słabość do win z Górnej Adygi. Ta butelka ma wszystko, co w nich lubię. Elegancką, ale nie rozbuchaną owocowość. Krystaliczną świeżość i mineralność. Wino nie jest wybitne, ale w butelce każdy element się zgadza i jest na swoim miejscu. Cena nie jest najtańsza, ale ten Pinot znakomicie oddaje charakter górskiej krystaliczności win z Alto Adige.

Marta: Przyjemne „górskie” wino. Bardzo poskładane, niezaburzone, każdy element daje obraz tego regionu i krajobrazu. To idealny przykład związku klimatu, ziemi i środowiska z jego owocami, tutaj przejawiającymi się w czystości i krystaliczności.


Podsumowanie:

ZaCzyste, krystaliczne, eleganckie.

PrzeciwBrakuje nieco większej złożoności w smaku.

Ocena – dobre+.