Domaine Giacometti Patrimonio Cru des Argiate 2016 – kilka słów z Korsyki

By poniedziałek, 30 lipca, 2018 0 , , ,

Korsyka to miejsce, które od razu skradło nasze serca. Ledwo wysiedliśmy z promu i skierowaliśmy się w kierunku Patrimonio, po przejechaniu łańcucha wzgórz naszym oczom ukazał się oszałamiający widok – postrzępione szczyty, rozległe wzgórza pokryte winoroślami i majaczące w oddali morze. Gdyby nie kręta droga prowadząca w dół, najchętniej stawalibyśmy co chwila na sesje zdjęciowe. Podobnych momentów, gdy poza rozdziawieniem ust niewiele byliśmy w stanie wydukać na widok krajobrazu, który rozciągał się przez naszymi oczami, było jeszcze kilkadziesiąt. I nawet konieczność przedzierania się co i rusz przez kręte, wąskie drogi, gdzie jedynym zagrożeniem wcale nie są nadjeżdżające zza zakrętu samochody, ale spacerujące sobie spokojnie środkiem asfaltu krowy, owce, czy kozy nie była w stanie zmienić naszego nastawienia.

Korsyka to również miejsce, gdzie powstają świetne wina. Odwiedziliśmy już dwóch winiarzy, a w planach jeszcze kolejne wizyty, więc na szersze podsumowania przyjdzie czas. Dziś chcemy Wam przybliżyć butelkę, którą zakupiliśmy w lokalnym markecie, gdzie jak w większości regionów Francji znajdziemy sporą i dobrą selekcję win.

Domaine Giacometti Patrimonio Cru des Argiate 2016 to czyste Vermentino pochodzące od producenta, który uprawia winorośle na 30 hektarach. Położona na północnym-wchodzie wyspy apelacja Patrimonio uchodzi za najbardziej prestiżową na wyspie, a Vermentino jest tu królującą białą odmianą. Pachnie gruszkami, ziołami i pszczelim woskiem. Zapach jest intensywny, mocno skoncentrowany, za to w ustach wino idzie zdecydowanie w świeższą, bardziej rześką stronę. Obok silnej kwasowości, rozwijają się przyjemne nuty mineralne, słone oraz akcenty siana, ziół i cytryn. Ciała jest tu sporo, ale przyjemnie wpasowuje się ono w strukturę wina.


Ocena – bardzo dobre- (89/100)

Cena – 9,20 eur

Importer – zakupione na Korsyce

Do jakiego jedzenia – ryba z grilla, owoce morza, drób