Ciekawe wina w dyskontowych cenach – Winnice.eu

IMG_4066W winnym świecie przyjęło się już, że kategoria butelek do 30 zł to domena dyskontów. Importerzy starannie omijają takie wina, skupiając się na tych droższych, wybranych, wyselekcjonowanych, wyszukanych. Dyskusja na temat takich dysproporcji, pozycji marży, rozróżniania siły biznesu od czystej pasji i wielu innych aspektów to niewyczerpany temat, a na podstawienie zagospodarowanej warszawskiej przestrzeni, głosy oceniające te perspektywy mogą naprawdę znacznie się różnić. Na szczęście mamy wolną wolę i możliwości by sami oceniać proporcje ceny do jakości, uwzględniając własne upodobania czy kaprysy – dodatkowo jesteśmy zwolennikami wolnego rynku i dopasowania go do naszego stylu życia.

Na mapie tej różnorodności umieszczamy dziś kolejnego importera, który nie wahał się rzucić rękawicę potężnym sieciom handlowym i importuje wina mieszczące się we wspomnianej niskiej kategorii cenowej. Jest nim firma Winnice.eu, z siedzibą w Składzie Wina Fort Okęcie. W ostatni czwartek mieliśmy okazję spróbować ich portofolio, które skupia się na dwóch krajach – Francji i Węgrach.

Orelie Blanc Ardèche IGP 2014 (19,70 zł) – Ardèche to bardzo słabo rozpoznawalny region, leżący w Dolinie Rodanu na południe od Beaujolais. Butelka pochodzi od miejscowej spółdzielni Les Vignerons Ardechois i jest to kupaż Sauvignon Blanc oraz Chardonnay. W nosie ładnie owocowe, z nutami moreli, brzoskwiń, ale i odrobioną siana. Usta pod dyktando Sauvignon: trawiasto-ziołowe z ładną cytrynową kwasowością. Dobre.

IMG_4067Egris Csillag Gál Tibor 2013 (25,50 zł) – butelka od znanego węgierskiego producenta Gala Tibora z Egeru, który kilka lat temu przejął winnicę po swoim słynnym ojcu. Mamy w niej mieszankę lokalnych szczepów – Leanyka, Kiralyleanyka, Cserszegi fuszeres, Szurkebarat, z odmianami międzynarodowymi – Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Viogner. W nosie początkowo zamknięte. Potrzebuje czasu, ale potem nabiera więcej nut owoców. Kwasowość jest niezbyt wysoka. Wino spina w finiszu lekko słonawa końcówka. Dobre-.

IMG_4069Viognier Ardèche IGP 2013 (27,50 zł) – interesujące, w nosie mamy nuty mydlane oraz lekką landrynkę. Usta słodkawe, znów obecny jest niuans cukierkowy w połączeniu z ziołowym finiszem. Czujemy również karmelizowaną gruszkę. Średnie+.

Cabernet Sauvignon Drome IGP 2013 (19,90 zł) – różowe wino z regionu Côtes du Rhône Villages. Takich win we Francji pija się na potęgę. Mało typowe jak na rose bo mamy tutaj sporo nut lodygowych i liściastych. Porzeczkowej owocowości jest mniej także w ustach, gdzie na pierwszym planie mamy nuty papryki i ziół. Dobre.

IMG_4073Ardèche par Nature IGP 2013 (12,50) – to wino już próbowaliśmy.

Grande QV Coteaux Bourguignons AOP 2013 (25,80 zł) – przenosimy się na chwilę do Burgundii, aby spróbować butelki 100% Gamay. Mamy tutaj wino typowe dla tego szczepu, lekkie, delikatne, z ulotną wiśniową owocowością. Do tego odrobina nut szypułkowych i ziemistych. Dobre+.

Fonvene Ardèche IGP 2013 (14,90 zł) – kupaż Syrah oraz Grenache. Nos wyraźnie owocowy – mamy tu porzeczki i wiśnie. Usta lekko kwaskowe, podobne w wyrazie do wrażeń nosowych. Proste, nieskomplikowane ale przyjemnie pijalne. Średnie+.

IMG_4075Les Terrasses Ardèche IGP 2013 (16,30 zł) – podobnie jak u poprzednika, mamy do czynienia z Syrah, tym razem w parze z Merlotem. W nosie ciemne owoce, ale i trochę wanilii. Usta owocowe, z dobrą kwasowością. Wino bez większej historii, ale i bez błędów. Średnie+.

Les Classique Syrah Ardèche 2012 (17,50 zł) – to już Syrah w czystej postaci. W nosie wyraźnie czujemy kwaskowe wiśnie. Usta lekkie, zdecydowanie kwaskowe trochę mało wyraziste. Całość bardzo świeża, a w finiszu wyczuwalne taniny. Dobre-. 

Syrah Drome IGP 2013 (19,80 zł) – lekki nos z nutami czerwonej porzeczki. W ustach fajna kwasowość, niskie taniny potoczyście owocowy smak. Dobre.

IMG_4081Terre di Frigoule Syrah Reserve 2012 (25,90 zł) – spodziewałbym się czegoś więcej, a butelka jest mało wyraźna, lekka i z lekką koncentracją. Średnie.

Saint-Pantaleon Les Vignes 2011 (29,90 zł) – kupaż Grenache plus Syrah. W nosie czuć dużo ciemnego owocu, który pojawia się także w ustach. Taniny w finiszu są wyczuwalne, choć ugładzone. Butelka o potężnej sile owocu, ale unikająca skojarzeń z owocowym soczkiem. Dobre+.

Pinot Noir Gál Tibor 2012 (25,50 zł) – wracamy na Węgry. Mamy tutaj Pinota z nutami skóry, wędzonki, dymu. W tleIMG_4082 więcej owoców: śliwki, żurawina. Usta dobrze, mocno kwaskowe, a taniny jeszcze szortskie, niewtopione. Warto odłożyć na 1-2 lata. Dobre+.

Ti Ti Egri Bikaver Gál Tibor 2012 (32,50 zł) – Ti Ti wołają na Tibora Gála jego znajomi i ta butelka to jego prawdziwa wizytówka. W nosie mamy sporo beczki, ale zupełnie nienachalnej, bardzo ładnie wtopionej – jest trochę lakieru, są lekko podwiędłe liście. W ustach elegancki balans owoców, kwasowości i tanin. Ułożone i bardzo dobre.

Degustacja pokazała, że nawet w dyskontowej cenie importerzy potrafią znaleźć bardzo ciekawe butelki.  Mamy nadzieję, że takich prób będzie jeszcze więcej, a za dalsze powodzenie Winnice.eu trzymamy kciuki.