#blogosferawspiera – Skarpa Dobrska Anemone 2018

Czas pandemii to trudny moment dla wielu biznesów, chyba nie ma sektora, który wyjdzie z niego nienaruszony. Nie do pozazdroszczenia jest również sytuacja wciąż raczkującego polskiego winiarstwa i niewielkich importerów wina. Zamknięcie restauracji i całego kanału HoReCa oraz odwołanie praktycznie wszystkich festiwali winiarskich mocno w nich uderzyło. W tej sytuacji nasz przyjaciel Mikołaj (prowadzący bloga Italianizzato) wpadł na super pomysł, aby w miarę naszych blogerskich możliwości, wspomóc tych fantastycznych i pełnych pasji ludzi. Nie mogliśmy nie przyjąć tego wyzwania i oczywiście włączamy się do tego projektu!


Idea jest taka, aby przedstawić na blogu butelkę wina pochodzącą od polskiego winiarza lub któregoś z tych niewielkich importerów, a także nominować kolejne osoby do takich samych działań. Jako, że Mikołaj w swoim poście nominował właśnie nas (czujemy się wyróżnieni), zabieramy się do działania.

Z tej okazji postanowiliśmy otworzyć butelkę z Winnicy Skarpa Dobrska, którą zakupiliśmy w czasie ubiegłorocznego festiwalu Białe Czerwone. Ten świetny, ukochany szczególnie Kamili producent zadebiutował w 2017 roku, praktycznie momentalnie wchodząc do czołówki polskich winiarzy. Winnica jest położona kilka kilometrów na południe od Kazimierza Dolnego, na wzgórzu o wysokości ok. 170 metrów, o południowo-wschodniej ekspozycji. Dominuje na nim gleba osadowa o dużej zawartości wapienia, a nie od dziś wiadomo, że takie podłoże to idealne miejsce do uprawy winorośli.

zdjęcie ze strony producenta

Co istotne (a nie wszyscy rodzimi winiarze jeszcze to rozumieją) producent posiada przejrzystą stronę internetową, jest aktywny w mediach społecznościowych, wyróżnia się zapadającymi w pamięć nazwami win i dopracowanymi etykietami. Dodatkowo Sylwia i Leopold, którzy odpowiadają właśnie za stronę marketingową projektu to niesamowicie sympatyczni, pozytywni ludzie, zawsze znajdujący czas, by nawet w natłoku degustacji chwilę porozmawiać i opowiedzieć o tym, co się u nich dzieje.

Otwieramy Skarpa Dobrska Anemone 2018, pod tą urokliwą nazwą (oznaczającą zawilca – nazwy win odnoszą się bowiem do roślin spotykanych na winnicy) kryje się Johanniter, hybryda stanowiąca krzyżówkę Rieslinga i innej nieznanej już odmiany. Należy do kategorii tzw. PIWI (Pilzwiderstandsfähig) – winorośli odpornych na choroby grzybiczne, sztucznie powstałych w Niemczech i przeznaczonych do upraw w chłodniejszych, bardziej deszczowych rejonach. Historycznie sięgało po nie wielu polskich winiarzy, choć w ostatnich latach ocieplający się klimat zachęca do uprawy może mniej odpornych, ale za to zwykle dających ciekawsze wina klasycznych szczepów Vitis vinifery (winorośli właściwej). W przypadku Skarpy mamy miks jednych i drugich, bo w portfolio obok Johannitera czy Regenta znajdziecie też m.in. Rieslinga, Gewürztraminera czy Zweigelta. Zrobiony na różowo Zweigelt to nasze ulubione polskie wino w tej kategorii.

Warty odnotowania jest również fakt, że w gorącym 2018 roku, wielu winiarzy zwyczajnie przespało odpowiedni moment na zbiory, w efekcie tworząc niezbalansowane wina, często ze zbyt wysokim alkoholem. Tutaj jednak! jest on utrzymany na poziomie 12,5% i to przy zbiorach mających miejsce dopiero 1 października.

Winnica Skarpa Dobrska Anemone 2018

Delikatny, zwiewny nos z elementami białych kwiatów, akacji, pomelo, jabłek. Usta lekkie, bardzo soczyste, ze słodkawym owocem, ale też mocnym uderzeniem kwasowości. W długim, żywym finiszu znajdziemy też ciekawą goryczkę. Przyjemne wino, fajnie zbalansowane, byłoby świetnie na tarasową posiadówkę, ale będzie też pasowało do szparagów, których sezon się powoli rozkręca. Bardzo dobre- (89/100).


Próbowanie właśnie takich polskich win to czysta przyjemność. Ten Johanniter to zwyczajnie porządnie wykonana butelka. A grejpfrutowy finisz aż się prosi o wspomniane szparagi, których orzechowy smak powinien super współgrać z winem. Wspierajcie polskich winiarzy!

Na stronie producenta znajdziecie wytyczne, gdzie możecie kupić ich wina.

A my zgodnie z zasadami nominujemy następujące blogi – Winniczek, Literki Butelki Kilometry i Wine Stream.

#blogosferawspiera