Czas pandemii to trudny moment dla wielu biznesów, chyba nie ma sektora, który wyjdzie z niego nienaruszony. Nie do pozazdroszczenia jest również sytuacja wciąż raczkującego polskiego winiarstwa i niewielkich importerów wina. Zamknięcie restauracji i całego kanału HoReCa oraz odwołanie praktycznie wszystkich festiwali winiarskich mocno w nich uderzyło. W tej sytuacji nasz przyjaciel Mikołaj (prowadzący bloga Italianizzato) wpadł na super pomysł, aby w miarę naszych blogerskich możliwości, wspomóc tych fantastycznych i pełnych pasji ludzi. Nie mogliśmy nie przyjąć tego wyzwania i oczywiście włączamy się do tego projektu!
Idea jest taka, aby przedstawić na blogu butelkę wina pochodzącą od polskiego winiarza lub któregoś z tych niewielkich importerów, a także nominować kolejne osoby do takich samych działań. Jako, że Mikołaj w swoim poście nominował właśnie nas (czujemy się wyróżnieni), zabieramy się do działania.
Z tej okazji postanowiliśmy otworzyć butelkę z Winnicy Skarpa Dobrska, którą zakupiliśmy w czasie ubiegłorocznego festiwalu Białe Czerwone. Ten świetny, ukochany szczególnie Kamili producent zadebiutował w 2017 roku, praktycznie momentalnie wchodząc do czołówki polskich winiarzy. Winnica jest położona kilka kilometrów na południe od Kazimierza Dolnego, na wzgórzu o wysokości ok. 170 metrów, o południowo-wschodniej ekspozycji. Dominuje na nim gleba osadowa o dużej zawartości wapienia, a nie od dziś wiadomo, że takie podłoże to idealne miejsce do uprawy winorośli.
Co istotne (a nie wszyscy rodzimi winiarze jeszcze to rozumieją) producent posiada przejrzystą stronę internetową, jest aktywny w mediach społecznościowych, wyróżnia się zapadającymi w pamięć nazwami win i dopracowanymi etykietami. Dodatkowo Sylwia i Leopold, którzy odpowiadają właśnie za stronę marketingową projektu to niesamowicie sympatyczni, pozytywni ludzie, zawsze znajdujący czas, by nawet w natłoku degustacji chwilę porozmawiać i opowiedzieć o tym, co się u nich dzieje.
Otwieramy Skarpa Dobrska Anemone 2018, pod tą urokliwą nazwą (oznaczającą zawilca – nazwy win odnoszą się bowiem do roślin spotykanych na winnicy) kryje się Johanniter, hybryda stanowiąca krzyżówkę Rieslinga i innej nieznanej już odmiany. Należy do kategorii tzw. PIWI (Pilzwiderstandsfähig) – winorośli odpornych na choroby grzybiczne, sztucznie powstałych w Niemczech i przeznaczonych do upraw w chłodniejszych, bardziej deszczowych rejonach. Historycznie sięgało po nie wielu polskich winiarzy, choć w ostatnich latach ocieplający się klimat zachęca do uprawy może mniej odpornych, ale za to zwykle dających ciekawsze wina klasycznych szczepów Vitis vinifery (winorośli właściwej). W przypadku Skarpy mamy miks jednych i drugich, bo w portfolio obok Johannitera czy Regenta znajdziecie też m.in. Rieslinga, Gewürztraminera czy Zweigelta. Zrobiony na różowo Zweigelt to nasze ulubione polskie wino w tej kategorii.
Warty odnotowania jest również fakt, że w gorącym 2018 roku, wielu winiarzy zwyczajnie przespało odpowiedni moment na zbiory, w efekcie tworząc niezbalansowane wina, często ze zbyt wysokim alkoholem. Tutaj jednak! jest on utrzymany na poziomie 12,5% i to przy zbiorach mających miejsce dopiero 1 października.
Winnica Skarpa Dobrska Anemone 2018
Delikatny, zwiewny nos z elementami białych kwiatów, akacji, pomelo, jabłek. Usta lekkie, bardzo soczyste, ze słodkawym owocem, ale też mocnym uderzeniem kwasowości. W długim, żywym finiszu znajdziemy też ciekawą goryczkę. Przyjemne wino, fajnie zbalansowane, byłoby świetnie na tarasową posiadówkę, ale będzie też pasowało do szparagów, których sezon się powoli rozkręca. Bardzo dobre- (89/100).
Próbowanie właśnie takich polskich win to czysta przyjemność. Ten Johanniter to zwyczajnie porządnie wykonana butelka. A grejpfrutowy finisz aż się prosi o wspomniane szparagi, których orzechowy smak powinien super współgrać z winem. Wspierajcie polskich winiarzy!
Na stronie producenta znajdziecie wytyczne, gdzie możecie kupić ich wina.
A my zgodnie z zasadami nominujemy następujące blogi – Winniczek, Literki Butelki Kilometry i Wine Stream.
#blogosferawspiera