Weingut Dolle – Kamptal po raz trzeci

By piątek, Maj 19, 2017 0 , ,

Jedziemy dalej do kolejnego winiarza w Kamptal… Po relacjach z odwiedzin u Weingut Topf oraz Weingut Birgit Eichinger tym razem zabieramy Was do Weingut Dolle. Był to trzeci z producentów, którego wina próbowaliśmy tego dnia, a w planach mieliśmy jeszcze umówioną wcześniej prywatną degustację butelek od największej gwiazdy Kamptal – Weingut Bründlmayer, dlatego degustacja była błyskawiczna, ale nie pozbawiona elementu skupienia i naszej merytorycznej oceny.

Budynek, w którym położona jest winiarnia powstał w 1765, a obecnie jest prowadzony przez zajmującego się winiarstwem – od ponad 40 lat – Petera Dolle. Gospodaruje on na 35 hektarach i poza typowymi dla regionu białymi odmianami (oczywiście Grüner Veltliner, Riesling, ale i Weissburgunder, Grauburgunder i Chardonnay), uprawia również sporą gamę czerwonych szczepów (Zweigelt, St. Laurent, Cabernet Sauvignon, Merlot i Blauburgunder, czyli Pinot Noir).

Porównanie dwóch Pinotów wypada zdecydowanie na korzyść Weingut Dolle Weissburgunder 2015 (wina niestety nie są dostępne w Polsce, podajemy ceny detaliczne producenta – 8,60 eur). Jest czysty, świeży, ze sporą kwasowością. Poza nią, co prawda niewiele się dzieje, ale w kategorii tarasowej można się na nie skusić. Dobre+. Dla odmiany Weingut Dolle Grauburgunder Symbiose 2015 (16,50 eur) został sowicie potraktowany nutami beczkowymi (10 miesięcy w baryłkach), które zupełnie przykryły jakiekolwiek przebłyski owoców. Średnie. Świeży, jabłkowy ale i dosyć anonimowy był również Weingut Dolle Chardonnay Tradition 2016 (8,80 eur). Dobre-.

Większe emocje rozpoczęły się przy odmianach, z których przede wszystkim słynie Kamptal. Weingut Dolle Grüner Veltliner Strassertale Kamtal DAC 2016 (6,50 eur) jest bardzo świeży, soczyście owocowy z zaznaczoną (choć szczerze nie najwyższą) kwasowością. Dobre.  Weingut Dolle Grüner Veltliner Hasel 2016 (6,90 eur) pochodzi z winnicy leżącej na płaskim terenie, jest też trochę bardziej ugładzony od poprzednika. Zarówno owocowość, jak i kwasowość, koncentracja są utrzymane na bardzo uśrednionym poziomie, ale przez to wino nie zachęca do zatrzymania się przy nim na dłużej. Dobre-.

Dalej czekały nas nas trzy wina pochodzące z parceli oznaczonych jako Erste Lage. Weingut Dolle Grüner Veltliner Kammerner Gaisberg Erste Lage Kamtal DAC 2015 (14 eur) to butelka ze wzgórza Gaisberg górującego nad miasteczkiem Strass, w którym leży winiarnia. Parcele, z których pochodzi akurat to wino opadają (jak wskazuje nazwa) ku miasteczku Kammern, które leży „rzut kamieniem” na wschód. W zapachu czujemy nuty kiszone, za to w ustach pojawia się więcej czystszego owocu połączonego z silnymi akcentami mineralnymi i chłodem kamienia. Do tego świetna struktura i ładna kwasowość. Bardzo dobre-. Z najsłynniejszego wzgórza w Kamptal trafiła się nam butelka Weingut Dolle Grüner Veltliner Zöbinger Heiligenstein Erste Lage Kamtal Reserve DAC 2015 (17,50 eur). Wino fermentuje w stali, a następnie przez 3 miesiące dojrzewa w dębowych beczkach. W tym momencie jest bardzo chłodne i zamknięte. W ustach mineralne, z niesamowicie długim słonym posmakiem. Do odłożenia na kilka lat. Bardzo dobre-. Ostatnią pozycją z tej serii był Weingut Dolle Grüner Veltliner Strasser Gaisberg Alte Reben Erste Lage Kamtal Reserve DAC 2015 (19.50 eur), w którym mogliśmy odnaleźć dużą koncentrację, nuty kiszone i ponownie słone. Po raz kolejny przekonaliśmy się też, że jest zdecydowanie za wcześnie, aby te wina pokazały pełnię swojego potencjału. Bardzo dobre-.

Potoczysty i przyjemnie pijalny był Weingut Dolle Riesling Strassertale Kamtal DAC 2016 (6,90 eur). Do tego wino ma sporo mocnej kwasowości i orzeźwienia. Proste, ale nie pozbawione rześkości, a przecież w tych najtańszych pozycjach o to właśnie chodzi. Dobre. Charakterek pokazał też Weingut Dolle Riesling Brunngasse Kamtal DAC 2016 (8,90 eur). Mamy w nim więcej kwasowości i długi, cytrynowy finisz, który momentalnie stawia do pionu. Dobre+. A dalej było jeszcze ciekawiej. Weingut Dolle Riesling Kammerner Gaisberg Erste Lage Kamtal DAC 2015 (16,50 eur) było bardzo eleganckie, zbudowane na fundamencie strzelistej kwasowości i czystości górskiego potoku. Nie ma w sobie za wiele owocu, jednak nuty mineralne i kamienne w zupełności rekompensują ten niedobór. Bardzo dobre. Odrobinę słabsze było Weingut Dolle Riesling Zöbinger Grub Erste Lage Kamtal DAC 2015 (22 eur), bo choć koncentracja jest mocniejsza i mamy w nim więcej ciała, to gdzieś zagubiła się w nim kwasowość. Dobre+. Weingut Dolle Riesling Reserve Privat 2013 (27 eur) to wino winifikowane w dużych 1000-litrowych beczkach i dojrzewające na osadzie przez 12 miesięcy. Jest bogate, barokowe, kapiące słodyczą, ale również skontrowane przez ogromną, wręcz momentami przytłaczającą kwasowość. Z jednej strony nabuzowane, z drugiej cała ta potęga jest zaklęta w elastyczne ramy. Bardzo dobre+.

Z pośród kilku spróbowanych win czerwonych wypada wyróżnić dwie pozycje. Weingut Dolle St. Laurent 2014 (8,90 eur) jest bardzo autentyczne, nieco warzywne, trochę mało dojrzałe, ale też soczyście wiśniowe. Dobre-. Ale i tak lepszy był Weingut Dolle Blauer Zweigelt 2013 (7,80 eur), w którym nie było już ani krzty zielonych nut, a owocowość stała na świetnym, żywym poziomie i wzmocniona była przez pojawiające się taniny. Dobre+.

W porównaniu do poprzednio opisywanych producentów, pozycje z Weingut Dolle stały jednak na delikatnie niższym poziomie. To wciąż bardzo dobre wina, ale brakowało w nich błysku, czegoś co sprawia, że się je zapamiętuje.