V Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P – relacja

By piątek, 17 października, 2014 4 ,

DSC_0182Nieopodal warszawskiej Cytadeli, w restauracji Forteca odbył się V Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P. Firma zaprezentowała szeroką gamę win, dlatego pomimo sporego tłumu, który szturmował wystawowe stoiska, udało się spróbować sporej gamy ciekawych butelek. Dodatkowo do 26 października we wszystkich salonach M&P i salonach patronackich wina dostępne są w promocyjnych cenach poniżej.

Zdecydowanym faworytem wieczoru okazały się portugalskie wina od producenta Real Companhia Velha:

Quinta de Cidro Alvarinho (35,40 zł) – bardzo aromatyczne i orzeźwiające, pełne świeżych tropikalnych owoców (marakuja i ananas).

Evel Douro Red (27,30 zł) – bogate w aromaty czerwonych owoców, z dobrze zaznaczonymi suchymi taninami, bardzo dobre, codzienne wino.

Quinta de Cidro Touriga Nacional (53,40 zł) – z dużą ilością beczki, słodkawe, czekoladowo-śliwkowe, ale i taniny niczego sobie.

Quinta DDSC_0256os Aciprestes Tinto (33,60 zł)  – lekko zielone, z dodatkiem ciemnych owoców, porzeczek, ziół oraz ładnymi taninami, mimo sporego dodatku nut beczkowych nie było „dżemowe”, co jest dużym plusem.

Quinta de Cidro Cabernet Sauvignon/Touriga Nacional (54,50 zł) – przepiękne, kompletne, z aromatami czekolady, ziemi, tytoniu, ładnie taniczne, mogłoby być odrobinę bardziej skoncentrowane, polecamy (!)

Francja: 

Maurcice Schueller Riesling 2014 (37,80 zł) – łagodnie kwasowe, z nutami cytryny  jabłek, świeże i ładnie zbudowane.

Chateau Tour St-Joseph Rouge (58,20 zł) – bardzo owocowe Bordeaux, z nutami liści liści i drewna i całkiem ładnie zaznaczonymi taninami.DSC_0247

Arrogant Frog Cabernet Sauvignon/Merlot (28 zł) – przyjemny bordoski kupaż w marketowej cenie, z ładnie zarysowanym owocem (porzeczki) i lekkimi nutami roślinnymi, przyjemne.

Włochy:

Arduini Valpolicella Clasico Ripasso  (53,40 zł) – z wyraźnymi wiśniowymi nutami, do tego dymne, podsuszane, ładne choć cena chyba zbyt wysoka.

De Stefani Kreda (92,50 zł) – drogie ale i mocno owocowe, z dobrą strukturą i ładnymi tanianami.

Langhe Nebbiolo Massolino (62,50 zł) – w nosie czekolada i tytoń, ze sporą kwasowością (w końcu to nebbiolo), pełne nut porzeczek, polecamy (!)DSC_0233

Selvole Chianti Classico (47,40 zł) – Chianti w dobrym stylu, w nosie może za bardzo wyczuwalny alkohol (to rocznik 2011 więc ma jeszcze czas na wtopienie się w całość), ale poza tym mamy maliny, nuty wędzone, a nawet karmelowe, wciąż ze sporą ilością tanin i dobrą kwasowością, polecamy (!)

Austria:

Heiderer Mayer Gruner Veltliner (24,50 zł) – w tej cenie takie wino to rarytas. Pięknie owocowe, bogate w aromaty tropikalnych owoców, bardzo świeże i orzeźwiające, limetkowe, choć kwasowość jest umiarkowana, polecamy (!)

Hiszpania:DSC_0329

Bodegas Lan Marques de Ulia Crianza (31,50 zł) – w nosie mamy sporo beczki, ale nie jest ona nachalna lecz ładnie pokazana, mamy tutaj wanilię, wiśnie, herbatniki. W smaku mało skoncentrowane.

Argentyna:

Quattrocchi Reserve Malbec (31,50 zł) – ziołowo-pieprzne w nosie, w ustach dużo czarnych owoców i tanin, aż prosi się o steka…