Toskański Winny Wtorek – Carpineto Dogajolo Rosso 2012

By wtorek, 21 października, 2014 0 , , ,

DSC_0520Propozycja tematu na dzisiejszy Winny Wtorek to nasz pomysł. Wzięło nas na wspomnienia i wróciliśmy do ukochanej Toskanii. Wykorzystaliśmy weekend na wypad do Niemiec – urzeczeni piękną i aktualną etykietą, kupiliśmy Supertoskana – Carpineto Dogajolo Rosso 2012, w cenie 7,95 euro.

Czym w ogóle są Supertoskany? W pewnym momencie toskańscy producenci zobaczyli, że w ich regionie tak jak tradycyjne włoskie szczepy, mogą rosnąć również odmiany międzynarodowe. Postanowili połączyć jedno z drugim i tym sposobem powstały wina, które obecnie butelkowane są pod potoczną nazwą Supertoskanów. Najwybitniejsze z nich, na czele ze słynną Sassicaią osiągają niebotyczne ceny.

Carpineto to winnica powstała w 1967r., obecnie produkująca 2,5 ln butelek rocznie w Chianti, Montepulciano oraz Maremmie. Nasze wino to kupaż Sangiovese (70%) oraz Caberneta Sauvignon. Każdy ze szczepów winifikowany jest odrębnie i wszystkie mieszane ze sobą dopiero pod koniec fermentacji. Następnie przez kilka miesięcy wino dojrzewa w małych beczkach.

W kieliszku wino ma ładny ciemny wiśniowy kolor z fioletowymi refleksami. Pozostawia bogate, gęste łzy. W nosie nuty wiśniowe i porzeczkowe, podbite przepięknymi aromatami beczkowymi – tytoń, skóra, zioła, delikatna wanilia, herbatniki. Kwasowość może nie jest zbyt wyrazista, również ciała mogłoby być odrobinę więcej. Jednak wino i tak jest bardzo złożone, o smaku ciemnych owoców, ale i czekolady, oraz z mocnymi, jeszcze nie do końca wtopionymi taninami i długim posmakiem.

Robert: W końcu udany Winny Wtorek. Nie wiem, czy to efekt tego, że mogliśmy wybrać lubiany przez nas temat, czy dobry nos Marty przy wyborze butelki, ale wynik jest bardzo dobry. Wino złożone, eleganckie, bogate w splecione ze sobą nuty owoców i beczki. Szkoda tylko, że chyba niedostępne w Polsce.

Marta: Oczywiście, że to wynik wyboru Marty, bo ja zawsze mam nosa  do Supertoskanów. Uwielbiam ich wytworność, subtelność, przenikliwość, silny aromat, który oplata całą duszę. Poezja, która zostaje…


Podsumowanie:

Za wino bez słabości, jeśli szukacie dobrej toskańskiej alternatywy dla Chianti, to wino dla was.

Przeciw niedostępne w Polsce.

Ocenabardzo dobre.

 

Pozostali blogerzy próbowali:

Winiacz – Terrabianca La Fonte 2010

Italianizatto – Terre dell’Asso 2012

Do Trzech Dych – Renzo Masi Chianti Rufina Riserva

Blurppp – Solemiro Rosso IGP Toscana

Winniczek – Chianti Classico Riserva DOCG 2010, Villa Cafaggio oraz Chianti Classico Riserva DOCG 2010, Tenuta di Nozzole

Przywinie – Castello di Oliveto Valibonica Rosso Toscana IGT 2012