Krásná Hora i jej równie piękne wina

By wtorek, 26 marca, 2019 0 , ,
Spośród regionów winiarskich położonych blisko naszych granic najbardziej żałujemy, że nie udało się nam odwiedzić Moraw. Oczywiście wielokrotnie przejeżdżaliśmy przez południe Czech w drodze do Austrii, czy dalej, do Włoch, jednak nigdy nie spędzili tam dnia, czy nawet dwóch, nie pojeździliśmy po okolicznych winnicach, by odwiedzić kilku lubianych przez nas producentów. A szkoda, bo nieodmiennie, z każdą spróbowaną butelką z Moraw, tym bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że jest to wciąż bardzo niedoceniany zakątek winiarskiego świata. Najwyższy czas to zmienić, mamy już nawet pewien plan…

Dzisiaj chcemy przedstawić Wam trzy kolejne butelki z tego kraju, wszystkie dostępne w ofercie niezrównanego sklepu specjalizującego się w tamtejszych winach – Wino z Moraw.


Krásná Hora

„Piękna góra”, bo tak przetłumaczyć należy nazwę producenta, to niewielka 5-hektarowa winnica położona w miejscowości Starý Poddvorov. Marek Vybiral prowadzi swoje uprawy ekologicznie, nie używa żadnych pestycydów, ani innych środków ochronnych, a kluczem do jakości tutejszych winnic jest dbanie o odpowiednio niską wydajność (zwykle z jednego krzewu zbieranych jest nie więcej niż 1 kilogram owoców). W winach tego producenta podoba się nam świetne użycie beczek, bowiem niemal każde wino w nich dojrzewa. Nigdy jednak dębowa ekspresja nie przesłania owocu, a jedynie wzbogaca wino, dodając mu dodatkowych niuansów i smaczków.

Krásná Hora Chardonnay Barrel Selection 2016 (69 zł)

Wiecie, że nie Chardonnay nie należy do naszych ulubionych odmian, jednak to wino po prostu skradło nasze serce. Po 12-godzinnej maceracji ze skórkami, wino fermentuje w nowych, francuskich beczkach i przez rok dojrzewa na osadzie. Pachnie wanilią, masłem i orzechami, spod których wyłaniają się nuty gruszek i jabłek smażonych na szarlotkę, ale i rumianku. Również w ustach beczki jest sporo, wino ma spory ekstrakt i naprawdę świetną koncentrację. Co jednak najważniejsze, przy tym natężeniu dębiny jest fantastycznie zbalansowane i świetnie skrojone. Z ust takich jak my przeciwników nadmiernie beczkowanych win, to podwójny komplement. Spróbujcie do smażonej, nieco tłustszej ryby. Znakomite- (92/100).

Krásná Hora Zweigel/Pinot 2016 (42 zł)

Jak wskazuje nazwa, w składzie znajdziemy 35% Zweigelta uzupełnionego o Pinot Noir, a całość dojrzewała w dużych beczkach. Na początku sporo owocu: żurawina, wiśnie, delikatnie mgnienie kwiatów. W tle charakterystyczne dla win środkowej Europy akcenty ziemiste i delikatnie zielone. Usta lekkie, soczyste, z ładną kwasowością, ale praktycznie bez tanin. Świetne z jedzeniem, spróbowaliśmy je z gnocchi z kiełbaskami jagnięcymi i pomidorowym sosem – polecamy! Dobre+ (88/100).

Krásná Hora Pinot Noir 2016 (52 zł)

Kochamy zwiewność tego wina, delikatne nuty kwiatowe, piękne kwaskowe żurawiny i chrupką wisienkę, którą znajdziemy w aromacie. Beczka daje o sobie znać w tle, gdzie pojawia się nieco dymu i ziemistości. Do tego na podniebieniu przepięknie soczyste, leciutkie, kruche ale niesamowicie żywe i orzeźwiające. Jedno z naszych ulubionych win do smażonej piersi z kaczki, pasuje wprost idealnie. Bardzo dobre- (89/100).


Nie przestaje nas zaskakiwać, że w tak atrakcyjnych cenach, rzut kamieniem od południowych granic Polski, znajdziemy tak świetnie skrojone wina. Aż chciałoby się zachować takie skarby tylko dla siebie, ale jednak chcemy, żebyście też je spróbowali.