Diálogo Niepoort Douro 2013 po ciężkim dniu zwiedzania

By niedziela, 19 lipca, 2015 2 , , ,

W końcu udaliśmy się na długo oczekiwane wakacje. Tym razem celem naszej podróży jest Portugalia. To dobry czas na bliższe zapoznanie się z portugalskimi winami, gdyż na tym polu mamy stosunkowo duże zaległości. Już pierwszego dnia udało się nam odwiedzić winebar i spróbować kilku win. O tej wizycie dłuższy post napiszemy po przyjeździe. Tymczasem mamy chwilę, aby w kilku słowach opisać wino, które otworzyliśmy wieczorem.

Nasz wybór to Diálogo Niepoort Douro 2013 zakupione w cenie 5,90 eur. Wino będące kupażem Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Amarela oraz Tinta Barroca. Podczas produkcji 15% wina dojrzewa przez 12 miesięcy w używanych francuskich beczkach. Samego producenta na szczęście nie musimy przedstawiać. Dość powiedzieć, że to jedna z bardziej rozpoznawalnych marek z Douro.

W szklance (nie ma to jak polowe, wakacyjne warunki) o wiśniowym, połyskliwym kolorze. Nos początkowo wyraźnie waniliowy (czuć użycie beczki), powoli się otwiera, staje się bardziej owocowy. Usta o średniej kwasowości, lekko zielone. Koncentracja utrzymuje się w niższych poziomach, a całość wieńczą delikatnie drapiące podniebienie taniny. Zgodnie z opisem na stronie producenta jest to lekkie, owocowe, codzienne wino. Trochę rustykalne, ale trzymające poziom. Dokładnie czegoś takiego oczekiwaliśmy.

Ocena – dobre.